okrašlovací spolek


Vydavatelská činnost

Knihy o Beskydech

V roce 2012 vznikl v debatě účastníků jedné vlastivědné přednášky, které jedenkrát za měsíc spolek organizuje, námět na možné zpracování nevšední vlastivědné publikace týkající se Beskyd a obcí z okolí Ondřejníku, Lysé, Radhoště a dalších beskydských velikánů. A tak postupně vznikl tým, který dnes čítá desítky spolupracovníků, fotografů, spoluautorů a také šiřitelů později vzniklých publikací.

A již v prosinci 2013 byla v Beskydském rehabilitačním centru slavnostně pokřtěna kniha Cestami lesními od Lysé až po Radhošť. Byla velice rychle rozebrána a stovky zájemců si doslova vynutily dotisk další tisícovky výtisků, které vyšly v červenci 2015.

Kniha provádí čtenáře skutečně cestami lesními a všímá si málo známých přírodních jevů a lidských stop v beskydské přírodě. Občas zabrousí i do zajímavé historie obcí tří okresů – Frýdek-Místek, Nový Jičín a Vsetín. 

O rok později byla v listopadu 2014 pokřtěna v čeladenské restauraci Golf další kniha s názvem Osady a samoty Zadních hor v historii a v obrazech. Měla o 100 stran více než kniha předchozí a věnovala se především oblasti za beskydskými tisícovkami směrem na Slovensko, byla během několika měsíců rozebrána. Obě knihy obsahují také značné množství kvalitních černobílých i barevných fotografií.

Dne 21. listopadu 2015 byla pokřtěna třetí kniha s názvem O lidech v Beskydech a o pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I. Oblast Beskyd je pozoruhodně bohatá na stovky osudů velice zajímavých lidí, zrovna tak oplývá řadou památek a přírodních zajímavostí, které jsou málo známé.

Ona římská jednička v názvu značila, že v listopadu 2016 vyšel její druhý díl, neboť by se do té první nevešly všechny zajímavé příhody ze života těch, kteří zde v minulosti byli jakousi „solí země“. Publikace O lidech v Beskydech a o pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech II byla pokřtěna 19. listopadu 2016.

V listopadu 2018 vyšla další „beskydská kniha“ s názvem O lidech v Beskydech a o pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech III. Byla pokřtěna za účasti tří stovek čtenářů a příznivců dne 24. listopadu ve společensko-kongresové hale restaurace Golf v Prosper Resortu v Čeladné. Tentokrát knihu křtili nejen výrobci beskydských likérů, ale i dámy v prvorepublikových kostýmech, připomínajících oslavy 100 let samostatného Československa. Video ze křtu naleznete na YouTube.

A co připravujeme na tento rok a roky další? Na podzim 2019 vyjde stále žádané vydání knihy z roku 2014 s názvem Osady a samoty Zadních hor v historii a v obrazech. Bude původní, leč rozšířené asi o jednu třetinu a přinese mnoho zajímavostí nejen ze Zadních hor. O něco dříve vyjde z naší vydavatelské dílny zcela mimořádně knížečka Našly své místo na slunci. Bude o historii Dětského domova v Čeladné, který vznikl z bývalého hotelu Smrk původně jako sirotčinec v roce 1919. Během uplynulých sta let zde našly nový domov stovky dětí. A je třeba tuto nevšední péči, kterou jim společnost věnovala, nejen ocenit, ale také představit veřejnosti.

Na rok 2020 připravujeme vydání další beskydské knihy s názvem Moravskoslezské Beskydy – krajina našich srdcí a vzpomínek. Tentokrát bude obsahovat osudy lidí i přírodní zajímavosti z celých Moravskoslezských Beskyd, tedy včetně Slezska.

Knihy jsou formátu A4, mají tvrdé desky, objevné texty, nádherný fotografický obsah barevných i historických snímků na křídovém papíře.

Knihy jsou cenově velice dostupné, protože členové spolku a jejich příznivci si je distribuují a rozesílají vlastními silami a současně tyto aktivity podporují i vedení obcí z okolí.

Všechny uvedené knihy (mimo titulu Osady a samoty Zadních hor) si můžete přímo zakoupit v Informačním centru na náměstí v Čeladné a v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné (recepce Apartmánového domu Lara a Galerie malířů Beskyd).

Seznam všech publikací najdete v katalogu.

Kontakt a objednávky:
Okrašlovací spolek Rozhledna, Čeladná 42, 739 12  Čeladná.
E-mail: ondrejnikrozhledna@seznam.cz.
Tel.: +420 724 100 646