okrašlovací spolek


Středeční vlastivědné přednášky (2011)

Středeční vlastivědné přednášky pro klienty Beskydského rehabilitačního centra, pro členy Okrašlovacího spolku Rozhledna a pro občany obcí z okolí v rámci 430. výročí od první písemné zmínky o Čeladné a o Kunčicích pod Ondřejníkem.

Vždy v 18.30 v konferenčním salonku Apartmánového domu Lara v Čeladné II.

Součástí přednášek je i prezentace obrazového materiálu, diskuse a odpovědi na otázky. Přednáší Petr Andrle, spisovatel a publicista, majitel nakladatelství MORAVSKÁ EXPEDICE®.

Součástí přednášek je i prezentace obrazového materiálu, diskuse a odpovědi na otázky. Přednáší Petr Andrle, spisovatel a publicista, majitel nakladatelství MORAVSKÁ EXPEDICE®.
 
Více zde: https://ondrejnikrozhledna.webnode.cz/prednaskova-cinnost/horke-leto-2011/

23. února: Založení, úpadek a sláva hradu Hukvaldy * Leoš Janáček a Hukvaldy * Sklárny na Hukvaldech a v Kunčicích pod Ondřejníkem * Z historie Čeladné a okolních obcí * Škodlivé a nepravdivé mýty našich dějin (2). Tentokrát o některých Starých pověstech českých.

2. března: Kdo byl Gregor Mendel, zakladatel genetiky, rodák z nedalekých slezských Hynčic? * Proč ho neměl Stalin rád? * Kdo byli augustiniáni a piaristé? * Z historie Čeladné a okolních obcí * Škodlivé a nepravdivé mýty našich dějin (3): Germáni a Slované, jak se to pasuje?

16. března: Původně se jmenoval Sigismund Schlomo Freud * Zakladatel psychoanalýzy z Příbora* Kdo byl Emmanuel Windholz, první psychoanalytik v Čechách? * Z historie Čeladné a okolních obcí * Škodlivé a nepravdivé mýty našich dějin (4): Proti církvi a šlechtě

30. března: Lidé z Čeladné a okolí: Dr. Ing. Jan Folprecht – geolog a vizionář * Eduard Marhula – hudební skladatel a zakladatel hudebních škol * František Sokol Tůma – novinář, dramatik, spisovatel * a další jiní * Z historie Čeladné a okolních obcí * Škodlivé a nepravdivé mýty našich dějin (5)

13. dubna: Stopy generála Laudona v Olomouci, Novém Jičíně, v Hradci nad Moravicí a v dalších moravských městech * Historie válek prusko-rakouských * Jak vznikalo, a jak se později dělilo Slezsko * Z historie Čeladné a okolních obcí * Škodlivé a nepravdivé mýty našich dějin (6)

Závěr s názvem Škodlivé a nepravdivé mýty našich dějin bude v každé přednášce věnován některému z témat, u něhož se obecné povědomí rozchází s historickými skutečnostmi.