okrašlovací spolek


Horké léto (2011)

II. cyklus přednášek pro klienty Beskydského rehabilitačního centra, pro členy Okrašlovacího spolku Rozhledna a pro občany obcí z okolí v rámci 430. výročí od první písemné zmínky o Čeladné a o Kunčicích pod Ondřejníkem.

Přednášky se konají vždy v 18.30 v konferenčním salonku Apartmánového domu Lara v Čeladné II.

Součástí přednášek je i prezentace obrazového materiálu, diskuse a odpovědi na otázky. Přednáší Petr Andrle, spisovatel a publicista, majitel nakladatelství MORAVSKÁ EXPEDICE®.

27. dubna 2011: Autorem Slezských písní je nepochybně Petr Bezruč. Ale kdo byl a je Petr Bezruč? Úvahy a zajímavosti o dávném i také trochu aktuálním sporu.

11. května 2011: JUDr. František Ladislav Chleborád. Muž, který jménem dělnictva poklepal na základní kámen Národního divadla a nakonec emigroval do Ruska. Důstojník francouzské akademie a státní rada ruského ministerstva financí.

25. května 2011: Dva světy. Svět, ve kterém žil skotský hutník John Baildon, přítel Jamese Watta, spolumajitel čeladenských železáren. Frenštátský rodák, čeladenský učitel, básník Josef Kalus a český literární svět jeho doby.

8. června 2011: O dvou právnících a jednom lékaři. JUDr. Antonín rytíř Randa – nejlepší právník, kterého kdy česká země nosila. JUDr. Alois Rašín – oddaný služebník státu. MUDr. František Cyril Kampelík byl první. Teprve po něm měl podobný nápad starosta Flammersfeldu B. Raiffeisen.

22. června 2011: Vrátí se na podzim socha Woodrowa Wilsona před hlavní pražské nádraží? Vrátí se také do našich myslí její původní autor, frenštátský rodák Albín Polášek?

6. července 2011: Obdivuhodné dílo trochu zapomínaného stavitele Žermanické přehrady. Noblesní člověk a výborný stavitel Dr. Ing. Jan Čermák, obdivovatel Joy Adamsonové.

20. července 2011: Enrique Stanko Vráz. Dobrodružný život málo známého vynikajícího českého cestovatele, který rád navštěvoval i své přátele v Ostravě a v Čeladné.