okrašlovací spolek


Proč máme v Praze Jungmannovo náměstí? Odpoví červnová přednáška

26.06.2018 17:14

Okrašlovací spolek Rozhledna a BRC Čeladná zvou všechny své příznivce na šestou přednášku letošního cyklu 72 jmen zpod oken, která se bude konat ve čtvrtek 28. června 2018 od 18.30 hodin v salonku Apartmánového domu Lara v Čeladné.

Tentokrát se přednášející Petr Andrle bude věnovat těmto třem osobnostem: Josef Jungmann, Bernard Bolzano a František Josef Hrabě Šternberk.

Pomník Josefu Jungmannovi byl v Praze odhalen 18. května 1878 na tehdejším Františkánském plácku. Zapěl Hlahol a František Ladislav Rieger, jako předseda Svatoboru měl řeč. Je tomu právě 140 let. Od té doby se původní plácek nazývá Jungmannovo náměstí (kousek od Václavského náměstí).

Málokdo má na svém rodném domě tak krásnou desku jako Bernard Bolzano.

Krásnou romantickou loveckou chatku U Glorietu nechal postavit František Josef hrabě Šternberk u Týniště (tehdy majitel častolovického panství) před dvěma sty lety. V roce 1931 vyhořela a dnes nikdo ani neví, kde stála. Škoda.

Jména 72 významných osobností, které utvářely historii naší země, jsou vepsána do fasády pod okny Národního muzea v Praze. Ve dvouletém přednáškovém cyklu bude každá z 24 přednášek věnována třem z nich.

Program všech přednášek letošního cyklu je na oficiálním YouTube kanále BRC Čeladná.

 

 

—————

Zpět