okrašlovací spolek


„Když už ti ani Kittel nepomůže, je konec...“ zazní na červnové přednášce

24.06.2019 12:20

Okrašlovací spolek Rozhledna a BRC Čeladná zvou všechny své příznivce na šestou přednášku letošního cyklu Znamenití lékaři v českých zemích. Bude se konat ve čtvrtek 27. června 2019 od 18.30 hodin v salonku Apartmánového domu Lara v Čeladné.

Tentokrát se přednášející Petr Andrle bude věnovat těmto pěti skvělým lékařům: Arnold Jirásek, Vlasta Kálalová – di LottiováJohan Josef Antonius Eleazar Kittel, Radana Königová a Ludvík Pavel Kučera.

Je s podivem (a úspěchem), že jméno profesora Arnolda Jiráska najdeme již v Ottově slovníku naučném. Sice až v Dodatcích (Díl třetí, svazek první Isl-Konkurence), který vyšel v roce 1934. Autoři u jeho půlstránkového představení mimo jiné píšou: „Jeho vlivem pronikla slovanská řeč jako oficiální pro sjezdy mezinárodní chirurgické Společnosti. Byl vyznamenán řádem Jihoslovanské koruny a Sv. Sávy II. třídy a je čestným členem Postgraduate Assembly of North America, Towarzystwa chirurgów polskich a přispívajícím členem Societé nationale de chirurgie aj. Člen čes. Akademie.“ Tohle o něm na internetu bohužel nenajdete. Ani to, že český chirurg profesor MUDr. Arnold Jirásek byl v letech 19361938 prvním světovým prezidentem Mezinárodní vysoké školy chirurgů (ICS). Její česká sekce patří k nejstarším na světě. Dnes má tato instituce šedesát sedm národních sekcí ve sto dvanácti zemích celého světa.

Tvrdilo se, že doktor Kittel získal od ďábla zázračnou rostlinu Všehoj a létací plášť. I o tom, jak nad ďáblem nakonec zvítězil, protože všechnu pekelnou moc využil ne pro sebe, ale ve prospěch lidí. Kdo byl tedy doktor Johan Josef Antonius Eleazar Kittel
, jehož lékařská činnost byla často charakterizována slovy: „Když už ti ani Kittel nepomůže, je konec...“? Nesporně byl znamenitým lékařem, i když neměl medicínský diplom. Ano, byl spíše magnetizér, psychoterapeut, chiropraktik, fytoterapeut, bylinkář, vodoléčitel i znamenitý psycholog a léčil všechno. Jak se píše v dobové literatuře, pouze „trhání zubů nechával kovářům a porody porodním bábám“. Ve své rodné vsi zřídil mimo jiné zdravotnické zařízení, které bychom dnes mohli nazvat horským sanatoriem. Byl schopen stanovit diagnózu nemocného i na základě vzorků moči.

 

—————

Zpět